Zapraszamy do odwiedzania historycznej dzielnicy Zgierza, powstałej w latach 1821-1830 będącej klejnotem epoki biedermeier.
Najnowsze wydarzenia:
Park Kulturowy Miasto Tkaczy powstał w 2003r. jako pierwszy park kulturowy w Polsce, działający w oparciu o Ustawę z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. W ramach Mechanizmu Norweskiego i Europejskiego Obszaru Gospodarczego w jego obszarze został zrealizowany projekt "Rewitalizacja i rozwój historycznego kompleksu architektury drewnianej miasta Zgierza". Odrestaurowane w ramach projektu obiekty oddano do użytku w kwietniu 2011r.
Gmina Miasto Zgierz uzyskała dofinansowanie w ramach Mechanizmu Norweskiego i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, przeznaczone na rewitalizację zabytków znajdujacych się w Parku Kulturowym Miasto Tkaczy. 8 grudnia 2008r. Biuro Mechanizmów Finansowych EOG podjęło decyzję o przyznaniu miastu Zgierz grantu w wysokości € 1,352,719.
Projekt "Rewitalizacja i rozwój historycznego kompleksu architektury drewnianej miasta Zgierza" był projektem ratującym zabytki w sposób jak najbardziej profesjonalny. Wartością projektu, oprócz restauracji cennych zabytków i rewitalizacji obszaru urbanistycznego historycznego i wzorcowego osadnictwa przemysłowego z początku XIX wieku było: zaangażowanie w jego realizacji i w późniejszym czasie jego trwania jak największej ilości partnerów, którzy realizować będą rozwój PK MT, nadanie funkcji kulturalnej i społecznej oraz biznesowej (działalności turystycznej) całemu obszarowi, doprowadzenie do nadania rangi ponad lokalnej i międzynarodowej. Projekt zakłada wykorzystanie URBANISTYKI do kształtowania przestrzeni (w celu zmiany sposobu zagospodarowania - użytkowania kilkuhektarowego obszaru miasta i jego terenów, z których translokowane były domy tkackie). Mały wycinek obszaru strefy środkowej części miasta Zgierza cofnięty został w czasie o prawie 200 lat. Odtworzono dawny charakter Miasto Tkaczy z zachowanymi drewnianymi domami, które mają przyciągać turystów oraz wpływać na rozwój gospodarki w regionie.
Zgierski park kulturowy powstał w obrębie ulic G. Narutowicza (od ul. Długiej do ul. H. Dąbrowskiego) i Rembowskiego (od ul. G. Narutowicza do ul. 1 Maja). W sumie rozciągnięty jest na odcinku 500 metrów. Znajduje się w nim kilka domów tkaczy z początku XIX wieku. Trzy z nich, stały przed 2011r. w innych częściach miasta, zostały do skansenu translokowane. Partnerami Zgierza w projekcie były: fundacja Sintef z Norwegii, Trondheim i Uniwersytet Techniczny z tego miasta. Odnowione domy są zagospodarowane i dostępne dla turystów. Powstały w nich m.in. Centrum Konserwacji Drewna (czyli całoroczny warsztat nauki rzeźbiarstwa, modelarstwa i snycerki), galeria sztuki, sala konferencyjna, pokoje noclegowe i kawiarnia. Projekt zakładał nie tylko renowację domów, ale i zaaranżowanie całego otoczenia. Są tu ławki, stylizowane kosze na śmieci i stylizowane latarnie gazowe.
Jak powstały domy tkackie ?
Zgierz jest jednym z najstarszych miast w województwie. Pierwszy dokument, w którym pojawia się wzmianka o mieście Sguyr pochodzi z 1231r. Na początku XIX wieku władze Królestwa Polskiego prowadziły politykę wspierania przemysłu. W 1816 roku wydały postanowienie o przyznaniu ulg osiedlającym się cudzoziemcom - fabrykantom, rzemieślnikom i rolnikom. To spowodowało, że w Zgierzu osiedliło się 23 sukienników. Ważnym krokiem w zachęcaniu kolejnych stała się tzw. "Umowa Zgierska" stanowiąca prawa i obowiązki osiedlenia się na terenie miasta 300 zagranicznych sukienników. Każdy z przybyłych wypełniał protokół, w którym zobowiązywał się utrzymywać w ciągłym ruchu warsztaty sukiennicze, a na wybranym placu w osadzie wybudować dom drewniany na podmurowaniu, kryty dachówką. Tak powstały domy tkaczy.
Cafe & Bistro u Tkaczy
nieczynne do czasu zagospodarowania pomieszczeń przez PSONI Koło w Zgierzu.
Oficjalne otwarcie lokalu nastapi w połowie kwietnia 2018.
ul. ks. Sz. Rembowskiego 1 front
95-100 Zgierz, Polska
https://www.facebook.com/PSOUU.Zgierz/
http://www.psouu.miasto.zgierz.pl
psouumiasto [dot] zgierz [dot] pl
tel. 505 483 008
Hostel FOLKier
prowadzony przez Stowarzyszenie Miłośników Sztuki Ludowej FOLKIER.
Doba hostelowa od godz. 15.00 do 11.00
ul. ks. Sz. Rembowskiego 1 oficyna
95-100 Zgierz, Polska
http://tnij.at/hostelfolkier
biurohostelfolkier [dot] pl
tel. 732 849 929
Dom Turysty (Galeria Sztuki PK MT)
ul. G. Narutowicza 5 oficyna /dom tkacza w pierzei ul. ks. Sz. Rembowskiego/
95-100 Zgierz, Polska
Godziny otwarcia zgodne z godz. pracy PK MT. Obsługują pracownicy wydziału: poddasze, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1.
tel. 42/ 7143-292 lub 7143-289 oraz 291, miastotkaczyumz [dot] zgierz [dot] pl
Centrum Konserwacji Drewna
prowadzone przez Fundację Ochrony Mebli Zabytkowych oraz Dziedzictwa Kultury w Polsce D.O.M.
ul. G. Narutowicza 6
95-100 Zgierz, Polska
tel. 517 790 263 lub 503 910 329, kfundacjakrawczykowie [dot] org
Świetlica środowiskowa "Przystań"
ul. G. Narutowicza 10
95-100 Zgierz, Polska
fundacja-arka [dot] zgierzwp [dot] pl
tel. 42/717-10-96
Urząd Miasta Zgierza - Park Kulturowy Miasto Tkaczy
Godziny otwarcia:
Park Kulturowy Miasto Tkaczy
ul. ks. Sz. Rembowskiego 1
95- 100 Zgierz, Polska
Telefon kontaktowy:
tel. 42/ 7143 292 lub 7143 288 do 289, miastotkaczyumz [dot] zgierz [dot] pl
Muzeum Miasta Zgierza
ul. gen. J.H. Dąbrowskiego 21
95-100 Zgierz, Polska
muzeummiast [dot] zgierz [dot] pl
tel. 42/716-37-92