Architektura Drewniana. Posztrzeganie zabytku w przestrzeni

15 września 2022

Konferencja w Parku Kulturowym Miasto Tkaczy w Zgierzu

Architektura drewniana. Postrzeganie zabytku w przestrzeni miejskiej.

6 – 7 października 2022 r

 

Architektura drewniana. Jak rozumieć, chronić i zmieniać drewniane dziedzictwo kulturowe?
Warsztaty, wystąpienia, omówienia akademickie dotyczące architektury drewnianej.
Wszystko po to, aby ocalić cenne dziedzictwo i naszą kulturową tożsamość.

 

Po raz pierwszy w Parku Kulturowym Miasto Tkaczy w Zgierzu spotykają się specjaliści, teoretycy i praktycy z całej Polski, aby podzielić się wiedzą. Już w dniach 6 - 7 października br. o swoich doświadczeniach w ochronie tradycji, mówić będą konserwatorzy dzieł sztuki, architekci, historycy sztuki, prawnicy, przedstawiciele samorządów terytorialnych i fundacji, teoretycy i praktycy zajmujący się drewnem i architekturą drewnianą. Wydarzenie zostało włączone w jubileuszowe obchody 60 - lecia misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa, pod honorowym Patronatem Prezydenta RP i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
i jest pierwszym z cyklu dwuletnich spotkań w Mieście Tkaczy pod hasłem Zgierskie Seminaria o Drewnie.

Konferencja organizowana jest przez Urząd Miasta Zgierza Park Kulturowy Miasto Tkaczy w Zgierzu przy współpracy Narodowego Instytutu Dziedzictwa Pracowni Terenowej w Łodzi, Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego i Stowarzyszenia Historyków Sztuki Oddziału Łódzkiego.

Co wyróżnia to miasto, spośród innych miejsc?

„Architektura drewniana jest najszybciej ginącym zabytkiem na mapie historycznego dziedzictwa kulturowego Polski. Jej zasoby są wciąż nie w pełni zinwentaryzowane, a samo objęcie obiektu opieką konserwatorską nie chroni go przed zniszczeniem. „To piękne, ale jednocześnie bardzo trudne dziedzictwo. Dlatego tak ważne jest by dzielić się wiedzą i doświadczeniem” mówi Anna Małaczyńska Pełnomocnik Prezydenta ds. Parku Kulturowego Miasto Tkaczy.

Zgierz, jako pierwszy zapoczątkował rozwój przemysłu włókienniczego w całym regionie. To tu w XIX wieku wszystko się zaczęło. Wystarczyło zaledwie 10 lat by z osady stało się miastem wojewódzkim. Drugim po Warszawie najlepiej rozwijającym się ekonomicznie ośrodkiem przemysłowym. W efekcie tych działań powstała Nowa Osada w Zgierzu o spójnym programie, jako celowo zaprojektowane „miasto idealne” na potrzeby stworzenia osady rzemieślniczej przeznaczonej dla nowych osadników z całej Europy.

Dzisiaj historyczne granice znajdują się w sercu miasta, a znacząca jej część jest pod ochroną konserwatorską, w tym powstały w 2003 roku, jako jeden z pierwszych w Polsce Park Kulturowy Miasto Tkaczy.

Skala zachowanych XIX-wiecznych domów rzemieślników, w większości o konstrukcji drewnianej, jest jedyna i niepowtarzalna w Polsce.

Materiał badawczy na terenie Parku Kulturowego Miasto Tkaczy i poza jego granicami, jest wciąż dostępny i stanowi okazję do prowadzenia badań architektoniczno-urbanistycznych, w szczególności specyfiki domów rzemieślników i parków kulturowych w przestrzeni miejskiej, jako formy ochrony zabytków.

Konferencja ma charakter otwartego spotkania, składającego się ze spotkań roboczych i warsztatowych, wypowiedzi naukowych i dobry praktyk wynikających z doświadczeń, dotyczących ochrony zabytków i opieki nad zabytkami, ze szczególnym uwzględnieniem problemów parku kulturowego, jako formy ochrony prawnej, architektury drewnianej
i zachowania jej walorów, wspierania inwestorów, doradztwa w obszarze pozyskiwania środków, wpływu zabytku na tworzenie ustawy krajobrazowej i planu zagospodarowania przestrzennego. W rozmowach nie zapominamy o głosie młodego pokolenia, które będzie mogło wypowiedzieć się w debacie wraz z mieszkańcami.

Celem konferencji jest wymiana doświadczeń, nawiązanie nowych kontaktów

ze specjalistami różnych dziedzin i refleksja nad zabytkami w przestrzeni miejskiej. Spotkanie kierowane jest do szerokiego grona odbiorców, których dotyczy problem ochrony i opieki nad zabytkami, w szczególności właścicieli zabytków lub obiektów znajdujących się na terenie objętym ochroną konserwatorską, osób zamieszkujących obiekty zabytkowe, pracowników samorządowych, radnych miasta, konserwatorów zabytków, historyków sztuki, architektów, radców prawnych, przedsiębiorców, społecznych opiekunów zabytków.

Program Konferencji

Formularz rejestracyjny:

Zapisz się na konferencję  - kliknij i wypełnij formularz