Rewitalizacja

16 lipca 2020

 

Park Kulturowy Miasto Tkaczy jest regionalną marką stanowiącą dziedzictwo kulturowe regionu ze szczególnym naciskiem na historyczną proweniencję urbanistyki miasta Zgierza.  Zaprojektowany został z myślą o zachowaniu unikatowej, tradycyjnej architektury drewnianej. W 2003 roku powołany,  jako pierwszy w Polsce, by chronić unikatowy w skali europejskiej układ urbanistyczny miasta z lat dwudziestych XIX wieku.

Głównym celem rewitalizacji części obszaru miasta jest przemiana społeczno-gospodarcza.
Proces odbywa się poprzez przywrócenie obszarowi funkcji: usługowo-handlowo-mieszkalnej. Celem jest również stworzenie na potrzeby społeczności lokalnej oraz gości zewnętrznych, miejsca rekreacji i wypoczynku  poprzez zintegrowanie działań kulturalno -edukacyjnych, bazy turystyczno-noclegowej z sektorem usług lokalnych. Nie mniej ważnym zrealizowanym zamierzeniem jest również uaktywnienie mieszkańców rewitalizowanego obszaru i współpraca z organizacjami pozarządowymi.

Unikalny XIX-wieczny zespół około 30 neoklasycystycznych, drewnianych domów rękodzielników wraz z układem odrestaurowanych dwóch traktów ulic stanowi obszar parku wpisany do rejestru zabytków. Formami ochrony dziedzictwa kulturowego objętych jest: 28 obiektów wpisanych do rejestr zabytków oraz 85 obiektów wpisanych do ewidencji zabytków. Równolegle z powołaniem do życia Parku kulturowego, opracowano projekty związane z pozyskaniem środków finansowych na prowadzenie prac rewitalizacyjnych. Efektem działań administracyjnych, była restauracja pierwszych budynków. Odnowiono m.in. dwa budynki przy ul. G. Narutowicza 10, w którym obecnie mieści się Świetlica środowiskowa "Przystań" oraz Centrum Kultury Dziecka ( ul. Rembowskiego 17).

Kolejny wiodący projekt zrealizowano w latach 2009-2011, z tzw. Mechanizmów Norweskich.

Niezwykłe dziedzictwo architektury drewnianej tworzą odrestaurowane 4  budynki. Obecnie w dwóch obiektach znajdują się: Galeria Sztuki i Muzeum Miejsca z wystawą "Salon Mikołaja Hermannsa" zgierskiego postrzygacza sukna, będącą rekonstrukcją wnętrza w stylu biedermeier, wzbogaconą o nowoczesne infografiki i ekspozycją brytów sukna. W kolejnym ze zrewitalizowanych domów, aktywność prowadzi Fundacja Ochrony Mebli Zabytkowych oraz Dziedzictwa Kultury w Polsce D.O.M. Fundacja zajmuje się konserwacją drewnianych obiektów zabytkowych, promocją drewna jako wszechstronnego materiału dla twórczości człowieka, szkoleniami w zakresie konserwacji mebli. Propaguje także ideę, styl i ikonę miasta “Zgierz w stylu Biedermeier”.

Ponadto, w ramach działań mających na celu ochronę dziedzictwa kulturowego regionu łódzkiego Park Kulturowy udostępnia turystom i mieszkańcom te zabytkowe obiekty, w których działają różne instytucje, fundacje i stowarzyszenia (organizacje pozarządowe). Miejsce to w szczególnosci sprzyja integracji osób z niepełnosprawnością intelektualną ze społecznością lokalną (poprzez obecność Stowarzyszenia PSONI).

Zespół zachowanej w niezmiennym stanie najcenniejszej grupy zabytków Zgierza poddawany jest dalszemu procesowi rewitalizacji. Funkcjonowanie Miasta Tkaczy łączy w sobie zarówno aspekty z obszaru ochrony zabytków i opieki nad nimi, współpracy ze społecznością lokalną, jak również dziania promocyjne o charakterze edukacyjno - kulturalnym.